3.1. Základní principy MojeID

MojeID je služba, která dovoluje uživatelům zřídit si a centrálně spravovat svoji internetovou identitu (soubor osobních údajů, například jméno, příjmení, e-mailová adresa, telefon a další, doplněný o přihlašovací metody a údaje). S takovou identitou se pak uživatelé mohou přihlašovat na libovolných externích webových aplikacích (aplikací jiných poskytovatelů služeb než je poskytovatel identit), přičemž si nemusí vytvářet nové účty a opakovaně u nich vyplňovat základní informace a používat různá přihlašovací jména a hesla.

Služba MojeID je konkrétní implementací standardu OpenID ve verzi 2.0 a OpenID Connect ve verzi 1.0 pro decentralizovanou správu internetových identit, které definují, jak se tyto centrálně spravované identity ověřují a jak vypadají jejich identifikátory.

Účet MojeID lze propojit s Národním bodem pro identifikaci a autentizaci (NIA), čímž se ověří identita uživatele, který tak získá přístup ke službám veřejné správy. Více informací naleznete v kapitole Napojení MojeID na NIA.

MojeID je specifické pro prostředí českého internetu a nabízí poskytovatelům služeb další výhody oproti standardnímu OpenID, například rozšířenou sadu osobních údajů v identitách a jejich předávání nebo více přihlašovacích metod s možností požadovat určitou úroveň autentizace.