MojeID v kostce

MojeID je služba, která dovoluje uživatelům zřídit si a centrálně spravovat svoji internetovou identitu (soubor osobních údajů – například jméno, příjmení, emailová adresa, telefon a další, doplněný o přihlašovací metody a údaje). S takovou identitou se pak uživatelé mohou přihlašovat na vašem webu bez nutnosti registrace a nastavování uživatelského jména a hesla. Součastí takového přihlášení je předání osobních údajů z mojeID identity, které bude vaše služba potřebovat.

MojeID je založeno na standardu OpenID pro správu internetových identit, ale je specificky upraveno pro prostředí českého internetu. Nabízí tak provozovatelům webových služeb další výhody oproti standardnímu OpenID, například ověřování uživatelů, rozšířenou sadu osobních údajů v identitách a jejich předávání, více přihlašovacích metod apod.Obrázek zástupu uživatelů

Více uživatelů na vaše weby

Uživatele otravuje vyplňovat stále dokola podobné registrační formuláře se spoustou údajů ke každé službě. Dost často by zrovna vaši službu chtěli vyzkoušet, ale než aby trávili čas zakládáním účtu, jdou jinam. Stejně často odcházejí jinam i v případě, že zapomenou uživatelské jméno či heslo a musí absolvovat složitý proces obnovení či změny hesla. S mojeID už své potenciální uživatele nebudete odrazovat zdlouhavou registrací. Uživatel se přihlásí přes mojeID a předá vám data, která si z jeho mojeID profilu vyžádáte. Stejně tak uživatel nemůže zapomenout přístupové údaje k vaší službě, protože používá pouze svůj účet mojeID. Proto nepřijdete o zákazníky, kteří by si sice rádi od vás něco zakoupili, ale třeba zapomněli přístupové údaje a nechce se jim znovu registrovat.

Zajímají-li Vás sociodemografické charakteristiky uživatelů mojeID, podívejte se na dokument: Statistiky mojeID (PDF, 200 kB).


Nejširší spektrum aktuálních údajů o uživatelích

Uživatelé neaktualizují údaje ve svých účtech u různých služeb, protože by to bylo extrémně náročné je udržovat aktuální. MojeID profil je naopak snadné udržovat aktuální, protože se používá pro více služeb a váš web tak při každém přihlášení uživatele dostane právě aktuální sadu údajů, které potřebuje a vy můžete automaticky aktualizovat data o příslušném uživateli ve svých systémech. Z mojeID můžete získat nejširší sadu údajů oproti jiným službám externího přihlašování.

openID mojeID
Založení a užívání identity zdarma Ano Ano
Výběr uživatelských údajů, které se přenáší Ano Ano
Přístup postytovatelů k databázi identit zdarma Ano Ano
Moduly pro implementaci do open source platforem Ano Ano
Ověření existence uživatele
Ano
Možnost plné ověření totožnosti uživatele
Ano
Omezení zakládání duplicitních identit
Ano
České uživatelské prostředí
Ano
Česká technická podpora (telefon, mail)
Ano
Více metod autentizace uživatele
Ano
Doplňkové služby k identitě (přístup k registru domén)
Ano
Jednotná struktura dat v profilu uživatele
Ano
Doplňkové údaje v uživatelském profilu (18+, student,…)
Ano


Obrázek zámečku a hesla

Bezpečnější přihlašování

S mojeID nabídnete uživatelům bezpečnější přihlašování ze dvou pohledů. Prvním je možnost využít další přihlašovací metody než jen klasické uživatelské jméno a heslo. Je možné používat digitální certifikáty, anebo jednorázové heslo. Druhým nezanedbatelným zvýšením bezpečnosti je, že uživatelé si snadněji zapamatují přihlašovací údaje, které používají na více webech a nebudou si je tak muset nikam poznamenávat či zapisovat. Riziko jejich ztráty tak výrazně klesne.


Obrázek ověřeného uživatele

Eliminace nevhodného či podvodného chování

Každý uživatel prochází několikastupňovým ověřováním. Už při založení účtu se ověřuje email, telefonní číslo a poštovní adresa. Je pak vyloučeno založit si těmito stejnými údaji jiný účet mojeID a hromadně si zakládat falešné identity. Ještě vyšším stupněm ověření je pak validace pomocí průkazu totožnosti nebo elektronickým podpisem. Pak jako provozovatel služby, kam se takovýto uživatel přihlásil, máte jistotu, že daná osoba fyzicky existuje a můžete ji dohledat. U uživatelé s mojeID jsou spolehlivější a je menší riziko jejich nevhodného či podvodného chování. A i v případě, že by nastalo máte možnost jak na něj reagovat.Logo sdružení CZ.NIC

Provozováno nezávislou institucí

Službu mojeID vyvíjí a provozuje komerčně neutrální subjekt CZ.NIC, z. s. p. o. Jsme sdružení, které dlouhodobě podporuje českou i světovou internetovou komunitu. Nemusíte se obávat zneužití informací o přístupech na vaše weby. CZ.NIC nebude jakkoliv monitorovat pohyb uživatelů ani je kontaktovat s konkurenční obchodní nabídkou.